Tisan
Tisan

Tisan

Tisan Mersin'in Silifke ilçesine bağlı,Yeşilovacık beldesi sahilinde, mavi ve yeşilin buluştuğu koyda, Yunan kolonisi olarak kurulan antik kent, tarihi kalıntılarının yanısıra, doğal güzellikleriyle görenleri adeta büyülüyor. Akdenizin saklı cenneti olarak adlandırılan turkuaz rengi koy, Silifke İlçesinin güneybatısnda bulunuyor. Bugün TİSAN adıyla bilinen APHRODİSİAS antik kenti, beldenin denize uzanan burnunda yeralıyor.

 

   

 


İl Kültür ve Truzim Müdürlüğü kaynaklarından derlenen bilgiye göre, doğu ve batı olmak üzere, iki limanı olan antik kent, APHRODİSİAS, İ.Ö.VII. yüzyılda kurulmuş bir yunan kolonisidir. Helen dilinde "Aphrodite'ye adanmış, Aphrodite Yurdu" anlamındadır. Bilindiği gibi, Anadolu'da Afrodit'e adanmış birçok antik şehir bulunmaktadır. Toroslar'dakinin, öteki adıyla Klikya'dakinin adı Afrodisyas Klikyan'dır. 

 


Romalıların ve Bizanslıların yaşadığı bu antik kentte,o zamanlardan kalma fazla bir şey yok, çünkü fazlasıyla tahrip edilmiş. Ancak Bizans döneminden kalma bir kilisenin tabanındaki mozaik resimler sağlam olarak günümüze kadar kalabilmiş. Mozaikteki keklik, ördek, karabatak, yani o yöreye ait kuşların resimleri hala canlılığını koruyor.   Bembeyaz kumlardan oluşan, mercan koylarını andıran türkuaz rengi iki cazibeli kumsalı bulunmaktadır.  Tarihi kalıntıların yanı sıra, doğa güzellikleriylede ön plana çıkan ve ziyaretçilerini adeta büyüleyen antik kentin yakınında 1976 yılında kurulmuş, sakinlerinin büyük bir çoğunluğunu ANKARA'lıların oluşturduğu birde tatil köyü bulunuyor. Tisan adıyla kurulan tatil köyünde, doğu ve batı olmak üzere, kumu beyaz, mercan koylarını andıran turkuaz renkli iki koy ve doğuya bakan koyun karşısında, tatilcilerin yüzerek gidip gelebilecekleri mesafede iki de ada yer alıyor. İki ayrı sahilin bulunması, rüzgarın doğudan ve batıdan esişiyle, dalgaya göre tatilcilere farklı seçenekler sunuyor. TİSAN, sessizliği, doğayı, denizi ve tarihi sevenler için güzel bir mekan olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda dogu koyunun ortasında tisan adası butun ihtisamıyla guzelliline guzellik katıyor, Bembeyaz kumlardan oluşan, mercan koylarını andıran türkuaz rengi iki cazibeli kumsalı bulunmaktadır Çakıl taşlarının bile metrelerce uzaktan görülebildiği koy, son yıllarda bolgeye gelen yerli ve yabancı turislerin ilgi odagı  haline gelmiştir....''

 

 

Bu guzelligi sizde yatlarımzla yapmıs oldugumuz turlarla yasabilir ve bu unutulmaz koyu sizde kesfedebilirsiniz.Tisan en guzel denizden kesfedilir ve hissedilir.

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014